![]() |
Zabytki
Parafialny Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu w Charzynie to typowa dla XIX w. budowla neogotycka, ogrodzona murem z kamienia łamanego i cegły w układzie ażurowym. Teren przykościelny pełnił niegdyś funkcję wiejskiego cmentarza. Obrzeża parceli obsadzone są okazałymi lipami i wiązami.
![]() Kościół filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niemierzu pochodzi z XIV - XVI w. Posiada typowe cechy dla gotyckich świątyń wiejskich. Przykościelny teren pełnił niegdyś funkcję wiejskiego cmentarza. Działka, na której znajduje się kościół zamknięta jest XIX – wiecznym murem i obsadzona jest pięknymi jesionami i świerkami.
Kościół w Nieżynie ![]() Kamienno–ceglany kościół filialny w Nieżynie p.w. św. Jana Chrzciciela jest niewielką świątynią salową (XIII, XVII w.) wzniesioną na nieznacznym wzniesieniu terenu. Kościół ogrodzony jest murem z kamienia łamanego z ceglanym daszkiem. Obrzeża parceli obsadzone są okazałymi lipami i pojedynczymi bukami, dębami, klonami, świerkami i jesionami.
![]() Kościół w Siemyślu Kościół parafialny p.w. św. Stanisława Kostki w Siemyślu (1866 r.) posiada cechy neogotyckiej budowy otoczonej cmentarzem, z którego usunięto nagrobki. Przykościelny teren obsadzony jest młodymi klonami i lipami.
Kościół w Trzyniku ![]() Neogotycki kościół filialny p.w. św. Kazimierza i św. Anny w Trzyniku (ok. poł. XIX w.) zbudowany jest z cegły. Teren przykościelny wykorzystany był jako cmentarz (pierwotnie rodowy, później wiejski). Zniszczony przez pożar, a obecnie odbudowywany. Teren przykościelny porośnięty jest starodrzewiem (m.in. lipy, dęby, świerki, pojedyncze buki i wiąży). Ulokowany jest tu głaz upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej.
![]() Filialny kościół p.w. św. Michała Archanioła w Unieradzu to XIII-wieczna kamienna budowla o cechach późnoromańskich, pamiętająca początki chrześcijaństwa na tych ziemiach. Przykościelny teren ogrodzony jest murem z kamieni polnych i obsadzony lipami, jesionami i pojedynczymi kasztanowcami. Kościółek w Unieradzu był bardzo mocno zniszczony. Dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej „BICYKL” z Kołobrzegu w 2004 r. przeprowadzono pierwszy etap remontu tego kościółka.
|
Ostrzeżenia
Informator
Odsłon : 1987341
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości